Produkcja w Turcji – jakie towary Klienci mogą przewieźć z naszą firmą spedycyjną?

flaga turcji

Co produkuje się w Turcji? To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Turcja to kraj o bogatej i zróżnicowanej gospodarce, która opiera się na wielu sektorach oraz branżach. Obszar Turcji to 783 562 km² dlatego znajduje się tam wiele fabryk z bardzo różnych gałęzi przemysłu. Oto kilka najważniejszych obszarów produkcji w tym kraju. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy też, jakie towary można importować z Turcji.

Przemysł – co produkuje się w Turcji?

Turcja ma rozwinięty przemysł maszynowy, metalurgiczny, chemiczny, tekstylny, spożywczy, motoryzacyjny i elektroniczny. Wytwarza się tu m.in. samochody, ciężarówki, autobusy, maszyny rolnicze, statki, samoloty, jak i części do nich, meble, sprzęt AGD, telewizory, komputery i smartfony. Turcja jest także światowym liderem w produkcji chromu, a także wydobywa węgiel kamienny i brunatny, ropę naftową i rudy metali. 

Rolnictwo – jakie produkty rolne wytwarza Turcja?

Dzięki zróżnicowanemu klimatowi Turcja jest jednym z największych producentów i eksporterów produktów rolnych na świecie. Uprawia się tu m.in.: tytoń, herbatę, pszenicę, kukurydzę, ryż, bawełnę, oliwki, owoce cytrusowe, orzechy laskowe i figi.  

Handel – Turcja to ważny partner handlowy dla wielu państw

Turcja jest ważnym partnerem handlowym dla wielu krajów świata. Eksportuje głównie produkty przemysłowe, tekstylne i rolne. Importuje głównie maszyny, sprzęt elektroniczny, paliwa i surowce mineralne. Głównymi partnerami handlowymi Turcji są Niemcy, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i USA. Wymiana handlowa między naszymi krajami także rośnie z roku na rok. 

Turystyka to ważna składowa PKB

Warto także wspomnieć o turystyce, która generuje bardzo ważną cześć produktu narodowego brutto. Turcja jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Co roku ten piękny kraj odwiedza ponad 50 milionów turystów z różnych zakątków globu. Za taką liczbą turystów idzie w parze zwiększona konsumpcja wielu niezbędnych produktów. Turcja oferuje bogatą ofertę kulturową, historyczną, przyrodniczą i rekreacyjną. Można tu podziwiać zabytki starożytnych cywilizacji, wspaniałe krajobrazy, a także korzystać z luksusowych hoteli i kurortów.  

Jak widać ilość towarów, jakie można importować z Turcji, jest przeogromna. Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu, mogą Państwo skorzystać z naszej bazy tureckich producentów. Wystarczy podać nam jakich produktów lub materiałów szukacie, a my postaramy się wskazać adresy, lub osoby kontaktowe odpowiedzialne za dystrybucję. 

Turcja to kraj o wielkim potencjale gospodarczym i zasobach ludzkich. Jest członkiem Unii Celnej z Unią Europejską i kandydatem do pełnego członkostwa. Jest także członkiem NATO i OECD. Turcja ma ambicje stać się regionalną potęgą i mostem między Europą a Azją. Kontur Polska dzięki wieloletniemu doświadczeniu na rynku tureckim jest w stanie sprowadzić dla Państwa większość z produktów tam wytwarzanych (w tym również większość ADR). 

W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu z naszym działem importu, eksportu z agencją celną Kontur. Nasi specjaliści odpowiedzą Państwu na wszelkie wątpliwości związane z handlem z Turcją.