Transport ciężarowy do Turcji – jak wybrać firmę transportową?

ciężarówka

Wysyłając pierwszy raz towar drobnicowy do Turcji, stajemy przed szeregiem ważnych decyzji. Powierzenie często bardzo wartościowego ładunku w ręce przewoźnika jest momentem, w którym chcemy być pewni, że dana firma jest tą odpowiednią. Jakimi zatem kryteriami należy się kierować przy wyborze transportu ciężarowego do Turcji? Na co zwrócić szczególną uwagę, aby nie żałować swojej decyzji?

Kryteria wyboru firmy transportowej

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że Turcja nie należy do Unii Europejskiej i będą wymagane zupełnie inne dokumenty, niż przy transporcie wewnątrzunijnym. Nie wszystkie agencje celne potrafią przygotować dokumenty ATR czy COO. 

Ważnym kryterium przy wyborze transportu ciężarowego z Polski do Turcji powinno być doświadczenie przewoźnika na tym kierunku. Musimy pamiętać, że Turcja należy do nieco innej strefy kulturowej, a sam Stambuł jest tylko częściowo europejski i po przekroczeniu Bosforu jesteśmy już w Azji. 

Nasza firma Kontur Polska posiada zarówno agencję celną specjalizującą się w przygotowywaniu dokumentacji związanej z transportem do i z Turcji, jak i spore doświadczenie w transporcie Polska Turcja, które sięgnęło już 10 lat.

Kolejnym decydującym czynnikiem przy wyborze firmy transportowej powinno być ważne ubezpieczenie OCS, które daje spokój i gwarancję zarówno dla spedytora jak i dla klienta.  Biorąc pod uwagę odległość jak i zmienne warunki transportu do Turcji należy brać pod uwagę różne zdarzenia losowe, a odpowiednie ubezpieczenie chroni obie strony w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Dobry kontakt ze spedytorem i ważne ubezpieczenie OCS

Warto również skontaktować się ze spedytorem, aby sprawdzić, czy jesteśmy w stanie łatwo i szybko otrzymać niezbędne informacje – należy pamiętać, że dostępność i komunikatywność jest tu bardzo ważna – w transporcie liczy się każda minuta, dlatego przy trudnościach w komunikacji powinna się nam zapalić czerwona lampka. 

Nasza firma posiada ważne ubezpieczenie OCS (Odpowiedzialność Cywilna Spedytora) a nad każdym transportem drobnicowym do lub z Turcji czuwa zespół doświadczonych spedytorów, którzy sprawują ciągły nadzór nad przesyłką, będąc w ciągłym kontakcie z naszym tureckim partnerem.

Dobrą praktyką byłoby zadanie pytania, czy dany przewoźnik rzeczywiście przewozi nasz towar do Turcji, czy jest tylko kolejnym pośrednikiem, który i tak przekaże nasz towar do firmy specjalizującej się w transporcie drobnicy na kierunku Polska Turcja (jak np.: nasza Kontur Polska). W takiej sytuacji nasz towar będzie powierzony jeszcze komuś innemu i trudniej będzie uzyskać informacje, gdzie on się akurat znajduje. Nie mówiąc już o mniejszej kontroli nad czasem dostawy.

Reasumując: wybór firmy transportowej jeżdżącej do Turcji to nie taka prosta sprawa. Dlatego myślę, że kierując się powyższymi wskazówkami, znacząco zmniejszymy ryzyko trafienia na pośrednika lub firmę, która mam mało wspólnego z transportem towarów do lub z Turcji. 

Zachęcamy więc serdecznie wszystkich zainteresowanych do kontaktu z naszym działem eksportu lub importu, gdzie doświadczeni specjaliści udzielą wszelkich niezbędnych informacji oraz dołożą starań, aby cały proces przeprowadzić bezproblemowo, szybko i sprawnie!

Potrzebujesz wsparcia w organizacji transportu do/z Turcji?

Tak, proszę o kontakt